CITLIVÁ MÍSTA NA TĚLE
Citlivá místa na těle jsou velice obsáhlé a zajímavé téma. Nejen z pohledu sebeobrany, kde je důležité zasáhnout správná místa k efektivní obraně, ale taktéž z pohledu bojových umění, kde zásahem konkrétního místa můžete osobě způsobit různé druhy bolestí, ochrnutí částí těla či poškození vnitřních orgánů.
Z pohledu sebeobrany rozlišujeme několik míst, která je dobré zasahovat pro efektivní obranu v případě napadení. Pokud nás napadne dva metry vysoký a přes sto kilogramů těžký člověk a my ho budeme fackovat do ramen, tak se nám dotyčný spíš vysměje než abychom zastavili jeho útok a agresi. Zásah těchto míst by měl být rychlý, silný a se správným provedením. A pokud ne rychlý a silný, tak alespoň se správným provedením na správné místo. Jelikož těchto míst na těle je spousta, zmíníme si pouze ta nejdůležitější, případně nejznámější. Samozřejmě citlivá místa na těle probíráme na tréninku do detailu a obsáhleji. Některá místa nám dotyčného útočníka můžou velice rychle zastavit, jiná místa nám umožní útočníka tzv. „navolnit“, abychom například mohli uvolnit ruku ze sevření a lépe se bránit.
Pokud začneme od hlavy, tak jsou to primárně oči. Oči jsou náchylné na jakýkoliv drobný podnět, kde je nepříjemné i smítko prachu. Do očí můžeme píchnout a tlačit prsty, škrábat přes ně, případně zasáhnout úderem. Pokud nás například zalehne člověk važící přes sto kilo, který nás bude chtít ubít nebo znásilnit, a my budeme mít pouze volnou ruku u jeho obličeje, tak jediná možnost je zaútočit na oči. Dále je to nos, který se lépe láme při úderu ze strany (dlaní, kladivovým úderem, loktem, kolenem aj.). Při dobrém zásahu nosu slzí oči, spustí se krev a útočník se může cítit lehce dezorientovaný. Místem dalším jsou uši. Uši se dají trhat, kroutit, mačkat a případně se do nich dá udeřit dlaní. Pomocí úderu mohou prasknout bubínky a útočník může být malátný a chovat se pohybem, jako by byl opilý. Ohryzek je citlivý na jakékoliv údery pěstí, loktem, případně tzv. srpové údery atp. Pokud zmíníme „trojúhelník“ neboli solar plexus, tak je to místo výborné, kde jeho zásah může dostat do kolen téměř každého, ALE musí se správně a přesně zasáhnout. Místo je to malé a pokud má útočník na sobě více vrstev oblečení, tak je téměř nemožné se trefit.
Často mi někdo říká: „Ta vaše krav maga, vždyť vy se tam jen kopete mezi nohy!“, „Umíš taky trefit něco jiného než rozkrok?“ atp. Samozřejmě, že probíráme nejen kopy mezi nohy, ale taktéž i údery mezi nohy! A spoustu dalších technik… Kop/úder mezi nohy zkrátka funguje, a proto je v sebeobraně tak hojně využíván. Sebeobrana je bez pravidel a pokud kopem mezi nohy se mohu vyhnout konfliktu a útéct, tak je to místo velice důležité. V MMA kop mezi nohy znamená až 5 minut pauzy, kdy se bojovník musí vrátit zpět do zápasu, jinak rozhodčí ukončí zápas.
Z pohledu bojových umění jsou citlivá místa na dlouhodobé, někdy taktéž i několikaleté studium. Bývají nazývané „vitální body“ nebo „aktivní body“, v japonštině kyusho. Tyto vitální body bývají většinou v místech energetických drah těla. Zásahem těchto míst mohou nastat neurologické, plicní a srdeční šoky, proto není dobré tato místa zasahovat bez znalosti metod první pomoci v případě způsobení šoku. Znalost kyusho obsahuje nejenom zasahování těchto míst, ale taktéž nauku o energetických drahách, učení pěti prvků (země, kov, voda, dřevo, oheň) a vnitřní harmonizaci a léčbu těla. Pro zajímavost přikládám fotografii popisu těchto míst na lidském těle i s japonskými názvy.
Citlivých míst na lidském těle je opravdu mnoho. Každý, kdo cvičí sebeobranu, bojové sporty nebo bojová umění, by měl mít nějaké povědomí o těchto místech, aby se dokázal správně a efektivně bránit, vyhrát zápas, případně lépe porozuměl lidskému tělu.