PEPŘOVÝ SPREJ

Pepřák, slzák, kasr, obranný sprej… Různé názvy pro jednu a tu samou věc, tedy pepřový sprej. Jedná se o sebeobranný prostředek vůči osobám, ale také i zvířatům. Dá se říct, že je to nejčastější „pomůcka na sebeobranu“, kterou u sebe lidé na ulici nosí. Ale ví každá ta osoba, jak se pepřový sprej používá? Jaký druh má? Jak dlouho se dá použít? Kde ho nosit? Vyhrožovat s ním případnému agresorovi? V tomto článku se dozvíte nejdůležitější základy o pepřovém spreji a můžete se podívat i na účinky, konkrétně u mě. Omlouvám se za velmi špatnou kvalitu videa, v lepší se ke mně nedostalo. Článek je to dlouhý, ale poví Vám do základu vše potřebné.

Jsou nejrůznější velikosti a druhy pepřových sprejů. Od malých, které můžou vypadat jako rtěnka, propiska nebo zapalovač, přes klasické velikosti o objemu 50 – 100ml, až po ty policejní, které vypadají jako malý hasicí přístroj. Pokud zmíníme ty nejmenší, tak jsou úpřímně téměř k ničemu. Bývají nekvalitně provedené, se špatnou pojistkou, která se může pootočit a nechtěně obsah lahvičky vylít, ale hlavně mají velice málo náplně. To znamená, že musíte útočníka zasáhnout hned na první zmáčknutí spreje, což je velice obtížné. Klasické velikosti od 50 do 100 ml jsou nejideálnější variantou, co se praktičnosti týče. Dají se ještě dobře schovat a nosit, mají dostatek náplně, tedy máme větší šanci útočníka zasáhnout, ale musíme si dávat pozor na obsah použité látky, která se u jednotlivých výrobců liší a je různě silná. Policejní pepřové spreje bývají o objemu 400 ml a více, tedy pro civilní použití zcela nemyslitelné. Díky svému objemu jsou určeny především pro nasazení při zvláštních akcích, kde se nachází více útočníků, např. při demonstracích či řádění fanoušků. Nejmenší stříkají přibližně 1-2 vteřiny, středně veliké 3-7 vteřin a ty největší až minutu i více.

Pepřové spreje můžeme rozdělit do 4 kategorií: Aerosol – mlha (FOG spreje), tekutá střela (JET), pěna a gel. Pátým může být ještě slzný plyn. Každý druh má své výhody a nevýhody. Pepřový sprej typu mlha má kratší dosah, ale dokáže zasáhnout na větší prostor. Proto je tedy jeho použití vhodnější na krátké vzdálenosti (0,5-2 metry) a venku, ideálně bez značného větru. Tekutá střela má nejdelší dosah (3-6 metrů). Útočníka můžete zasáhnout z vetší vzdálenosti, pouze je zapotřebí mířit přesněji než u pepřového spreje typu mlha. Pěnové a gelové spreje jsou vysoce efektivní na krátké a střední vzdálenosti (1-4 metry), kdy začínají účinkovat již při kontaktu s pokožkou. Přirozené je gel nebo pěnu ze sebe setřít a odstranit, čímž ovšem dojde k rozetření a zvýšení účinku. Občas bývají plněné i s kontrastní látkou, kdy je možné útočníka identifikovat i druhý den po zasažení.

Pepřový sprej je údajně pro oči neškodný, ovšem opakované zasažení může vést k dlouhodobé změně oční citlivosti. Kapsaicin (výtažek z chili papriček), z čehož se pepřové spreje vyrábí, jako účinná látka není rozpustný ve vodě, tudíž vám ho nepomůže neutralizovat ani sebevětší množství vody a je nutné použít speciálních roztoků na výplach očí. Je potřeba si dávat pozor, u kterých výrobců si obranné spreje budete kupovat, jelikož některé firmy udávají klamavé informace.

To, na co je dále potřeba si dávat pozor, je expirační doba. Po této době nemusí být účinná aktivní látka ve spreji, případně nemusí sprej vůbec fungovat. Ideální je sprej vyměnit po každém i sebemenším použití, kdy si například zkusíte, jak funguje, nebo každé 2-3 roky koupit nový.

A jak to, že na někoho sprej nepůsobil, tak jak byste si to představovali? Faktorů je opravdu mnoho, zde ty nejčastější:

  • Zpanikařili jste a nesoustředili jste se, když šlo zrovna opravdu o vše.
  • Nevěděli jste, jak pepřový sprej skutečně použít.
  • Špatně jste ho umístili někde na dno kabelky nebo do osmé kapsy zezadu na vestě a nemohli jste se pak k němu ve stresu rychle dostat.
  • Byl to překvapivý útok a byli jste myšlenkami mimo.
  • Váš útočník zavřel oči a zadržel dech, pepřový sprej na něj nemusel působit.
  • Pepřový sprej již expiroval a nepředvedl z tohoto důvodu ani nijak prvotřídní výkon.
  • Útočník byl připravený na váš útok.
  • Pepřový sprej měl defekt a nevěděli jste o tom.

Jaký tedy zvolit? Ideálně pepřové spreje od firmy ESP s minimálním objemem 50 ml. Tyto spreje jsou převážně jako tekutá střela. Další možností jsou gelové nebo pěnové spreje od firmy Sabre, které v sobě mají i kontrastní látku. Pro více informací se na mě neváhejte obrátit. Další variantou je připravovaný seminář na použití pepřového spreje.

Zde malá ukázka, jak to celé může vypadat a jak to dopadne po plné dávce nejsilnějším pepřákem od ESP. Bylo to velice rychlé, protože jsem se okamžitě po prvním zásahu nadechnul nosem a nemohl jsem téměř dýchat. Po druhém zásahu jsem již neviděl, kam běžím, ale za podpory ostatních jsem to stále zkoušel až do chvíle, kdy to zkrátka nebylo možné a padnul jsem… 😀

Zdroje:
https://www.top-armyshop.cz/magazin/zajisti-peprovy-sprej-vyssi-bezpecnost
https://www.armyweb.cz/clanek/proc-pouzivat-peprove-spreje
https://www.armyweb.cz/clanek/ucinky-a-pouziti-peproveho-spreje
https://www.obrana.cz/shop/kategorie/obranne-peprove-spreje