Podvodné e-maily jsou jedno velké téma, o kterém bychom se mohli bavit opravdu dlouho. V poslední době jsou tyto e-maily téměř v každé schránce, protože stačí opravdu málo a e-mail během chvilky dorazí do schránky. A nemusí to být hned nějaká Vaše zásadní chyba. Pro osobu neznalou mohou být tyto e-maily velice nepříjemné z důvodu různého typu vydírání, na druhou stranu jsou také e-maily, které vypadají velice důvěryhodně, dokonce mají velmi podobnou adresu jako například Vaše banka, jenže po Vás chtějí osobní údaje.
Určitě Vám někdy přišel, nebo dokonce pravidelně chodí, že pokud nezaplatíte, tak zveřejní Vaše nahé fotografie, které třeba ani nemáte, že jste vyhráli miliony dolarů a ať pošlete své údaje ke kartě, kam mají peníze dojít, případně Vás žádají neznámé ženy a muži o přátelství, chodí Vám sexuální návrhy od Nicolety, Diany, Shareef a spousty dalších žen, Stig Severinsen Vás žádá o peněžní výpomoc v hodnotě tří set dolarů nebo Vám píšou majitelé největších firem, že jste se stali spolumajiteli a chtějí po Vás údaje kvůli podílu. Můžete i zjistit, že máte příbuzné v Africe, kteří jsou milionáři. Obzvlášť důvěryhodně vypadá pokud Vám vyhrožují blokací Vašeho počítače a do e-mailu Vám pošlou i Vaše přihlašovací heslo. Poněkud neškodně působí i vyjádření banky, že si potřebují aktualizovat data a žádají Vás o osobní údaje.
To je pouze drobný výběr toho, co Vám do e-mailu může přijít. Většina poskytovatelů e-mailových schránek má systém, že tyto podvodné e-maily chodí rovnou do spamu, ale občas nějaký ten e-mail může proklouznout. A co dělat v takovéto situaci? Jednoduchá věc a tou je použít selský rozum.
V žádném případě tyto e-maily neotevírejte a pokud tak už učiníte, nikdy neklikejte na odkazy v něm, protože na to hackeři právě čekají. Nikdy na ně neodepisujte a už vůbec se odesílatelům nesnažte vyhrožovat udáním, akorát si tím uškodíte. Nikdy nikomu nesdělujte své osobní údaje, hesla, čísla karet atp., pokud si nejste stoprocentně jistí, že je to ověřená stránka nebo ověřený e-shop. Nevěřte podezřele levným nabídkám nebo produktům zadarmo. Kontrolujte správnost URL adresy stránky, kterou máte navštívit. Neposílejte nikam peníze. Pravidelně aktualizujte počítač, kvůli opravám v systému. Nereagujte na e-maily s podivně psanou češtinou a urgentní nabídkou. Mějte silná hesla a v případě podezření heslo změňte. Poučte své děti o tomto možném nebezpečí. K přihlašování používejte dvoufázové ověření. A hlavně používejte antivirus, který může v případě nakažení virem pomoci. Pokud si nevíte s čímkoliv rady, je dobré se zeptat svých známých nebo konkrétních firem.
Na těchto stránkách https://haveibeenpwned.com/ si můžete zjistit, zda-li Vaše údaje unikly k hackerům. Stačí zadat e-mail a hned se dozvíte na kolika databázích Vám hesla unikly. Ale nelekejte se, pokud Vám vyskočí nějaké číslo, já sám mám téměř 10 uniklých hesel na soukromém e-mailu a 0 na nově založeném. Pokud tohle zjistíte, je dobré si změnit heslo na lepší a silnější. V případě otázek mi neváhejte napsat.